Lietuvos biblioterapijos asociacijos prezidentės ataskaita už 2017 – 2021 metus

LBA prezidentė

prof. dr. Jūratė Sučylaitė

         Lietuvos biblioterapijos asociacija įkurta 2017 m  lapkričio 30 dieną. Prielaidas asociacijai įsteigti sudarė didėjantis bibliotekininkų, pedagogų, socialinių darbuotojų ir psichologų domėjimasis biblioterapija / poezijos terapija. Palanki biblioterapijos idėjoms aplinka daug metų buvo kuriama Birštone, ten vykstančiose tradicinėse biblioterapijos konferencijoje, Klaipėdos universitete konferencijose „Kūrybiniai metodai reabilitacijoje“. 2007-2012 metais dalykas „Biblioterapija“ dėstytas KU Informologijos studijų programos studentams.

         Į LBA valdybą buvo išrinkti 8 nariai: Daiva Janavičienė, Rasa Derenčienė, Neringa Lašienė, Vidas Dusevičius, Branguolė Šimkūnienė, Rūta Jurkuvienė, Simona Žilienė, Alina Jaskūnienė. Asociacijos gyvavimo pradžioje valdybos nariai aktyviai rinkdavosi į posėdžius, svarstė įvairius einamuosius reikalus. To įtakoje profesionalus dizaineris G. Lašas sukūrė LBA logotipą, firminius blankus. Darėme daug išvažiuojamųjų posėdžių, valdybos posėdį derindavome su viešu renginiu, aktyviai propagavome biblioterapijos idėjas ir kvietėme žmones į kūrybines dirbtuves Vilniuje, Šiauliuose. Ši veikla turėjo įtakos Asociacijos žinomumui.

       Pagrindinės LBA veiklos kryptys atsiskaitomuoju laikotarpiu: konferencijų organizavimas, kūrybinių dirbtuvių, seminarų ir stovyklų organizavimas. Daug laiko skirta biblioterapijos idėjų sklaidai, kūrybiško rašymo mokymuisi, vienas kito kūrybinio – terapinio potencialo pažinimui, palaikyti ir plėtoti tarptautiniai ryšiai.

           Surengtos konferencijos:

          2018 10 12 Birštone įvyko ketvirtoji konferencija „Knyga gali prakalbinti ir gydyti.“. (Organizavo Birštono biblioteka, padėjo Lietuvos biblioterapijos asociacija)

          2019 04 26 Klaipėdos universitete vyko konferencija „Biblioterapija ir kiti kūrybiniai metodai“. (Organizavo KU, padėjo LBA)

          2020 10 23  Birštone vyko penktoji respublikinė konferencija „Knyga gali prakalbinti ir gydyti“ (Organizavo Birštono biblioteka, padėjo Lietuvos biblioterapijos asociacija)

           2021 10 22 Klaipėdos universitete vyko konferencija „Pandemijos patirtis: skaitymas, konsultavimas, terapija“ (Organizavo Klaipėdos universitetas, padėjo Lietuvos biblioterapijos asociacija.  Konferencija vyko gyvai ir nuotoliniu būdu).

       Kūrybinės dirbtuvės vyko visose LBA organizuotose stovyklose, ypač įsiminė prieš pat pandemiją Nidoje vykusios kūrybinės dirbtuvės, dalyvaujant svečiams iš Suomijos Juhaniui Ihanus ir Tuomo Lahdelma. Kūrybinės dirbtuvės vyko visose Birštono biblioterapijos konferencijose, bet ten jos buvo skirtos konferencijose dalyviams, o ne pačių LBA narių augimui. Prasmę turėjo ir vienos, ir kitos.

       2019 metų pabaigoje LBA,  sulaukė svečio iš JAV John Fox. Organizavome jo seminarus Vilniaus Medicinos bibliotekoje, Klaipėdos universitete, Šiaulių bibliotekoje, Nidos mokykloje. Šilutės bibliotekoje organizavime ne seminarą, o susitikimą su Trečiojo amžiaus universiteto žmonėmis.

       Dvejos asociacijos narių vasaros stovyklos vyko Šventojoje, viena surengta Drevernoje. Šventojoje intensyviai mokėmės vieni iš kitų, Drevernoje laiką skyrėme ir aplinkos pažinimui, poilsiui. Stovyklose veikdami kartu  ne tik plėtojome žinias, bet ir labiau suartėjome, pažinome vienas kitą.

        LBA savarankiškai nevykdė jokio projekto, nes tam trūksta laiko, buhalterinių kompetencijų. Asociacija buvo pilnaverčiu Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos partneriu, vykdant projektą “Biblioterapijos taikymas bibliotekose“. Gerų įvertinimų sulaukė Birštono bibliotekos ir LBA kurta mobili meditacinės biblioterapijos programėlė.

      LBA bendradarbiauja su Suomijos, Vengrijos, JAV, Jungtinės Karalystės  biblioterapeutais / poezijos terapeutais.

       Per ketverius LBA gyvavimo metus išleistos dvi metodinės biblioterapijos knygos (autorės Daiva Janavičienė ir Donata Grakauskaitė – Šličienė). Daiva Janavičienė publikavo pirmąją profesinę knygą bibliotekininkams „Biblioterapija: teorija ir praktika“. Apie poezijos terapijos naudą kalbu ir aš savo naujausioje knygoje „Prieš srovę“.

      Naujai išrinktos valdybos lauks užduotis išgryninti biblioterapijos mokymo idėjas. Pažymėtina tai, kad šiandien Lietuvos biblioterapijos asociacijoje yra net 5 mokslo daktarai. Jų kompetencijomis teks remtis svarstant biblioterapijos mokymo programų kūrimo klausimus.

      Biblioterapijos renginių arba renginių, kuriuose yra biblioterapijos elementų, vyksta daug. Organizatoriams reikėtų daugiau viešinti savo darbą ir naudotis mūsų tinklalapiu, Facebok puslapiu.

        Vertindama 4 metų Lietuvos biblioterapijos asociacijos veiklą, siūlau ją vertinti teigiamai.

         Ačiū dirbusiems valdybos nariams:

Daivai Janavičienei už LBA veiklos viešinimą, tinklalapio, Facebook uždarosios grupės administravimą, projektą “Biblioterapijos taikymas bibliotekose“.

Alinai Jaskūnienei už biblioterapijos konferencijas Birštone, už biblioterapijos idėjų įtraukimą į strateginį Birštono miesto planą.

Vidui Dusevičiui už kūrybingumą, vadovavimą kūrybinėms dirbtuvėms, asociacijos narių leidinių pristatymą „Šiaurės atėnuose“.

Rasai Derenčienei už biblioterapijos renginius Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje;

Branguolei Šimkūnienei už stovyklų Šventojoje organizavimą ir John Fox seminaro organizavimą Šiauliuose;

Neringai Lašienei už logotipų kūrimą, už  bendrystės jausmo kūrimą, naudojant asociatyvines korteles.

   Ačiū aktyviai dirbusiems ne valdybos nariams

                      Donatai Grakauskaite Šličienei už aktyvią veiklą biblioterapijos mokymo renginiuose.

                      Salomėjai Burneikaitei už organizacinę veiklą rengiantis Drevernos stovyklai.

Ačiū visiems, buvusiems kartu ir pritariantiems biblioterapijos idėjoms.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: