Startavo biblioterapijos mokymai bibliotekų specialistams

                    Dalyviai  Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) Bibliotekininkystės skyrius vykdo projektą „Biblioterapijos taikymas bibliotekose“. 2020 m. projekte visose penkiose apskričių viešosiose bibliotekose numatyti mokymai jų kuruojamų regionų viešųjų bibliotekų specialistams, besidomintiems biblioterapijos taikymo galimybėmis bibliotekų veikloje. Įgiję žinių, projekto dalyviai, konsultuojami ir stebimi vieno iš projekto lektorių, biblioterapijos specialisto, 2021 m. surengs biblioterapijos renginius socialinės globos ar kitose įstaigose savo regione. Dėl biblioterapijos temos ir veiklos specifikos mokymai organizuojami nedidelėms 10-12 dalyvių grupėms.

                      Karantinas kiek pakoregavo pirminius projekto planus. Numatytą grafiką keletą kartų teko derinti iš naujo. Birželio 4 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje (ŠAVB) įvyko pirmieji projekto mokymai, į kuriuos atvyko 12 dalyvių iš Šiaulių regiono viešųjų bibliotekų – Kelmės, Mažeikių, Joniškio, Plungės, Akmenės ir kitų savivaldybių viešųjų bibliotekų, o taip pat iš Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos ir priimančiosios bibliotekos – ŠAVB. Mokymus vedė žinomi Lietuvos biblioterapijos specialistai, ilgą laiką besidomintys šia veikla, aktyviai ją populiarinantys, visoje Lietuvoje rengiantys įvairius biblioterapijos užsiėmimus – Lietuvos biblioterapijos asociacijos prezidentė, poetė, gydytoja psichoterapeutė doc. dr. Jūratė Sučylaitė, psichologė-psichoterapeutė Donata Grakauskaitė – Šličienė, Vytauto Didžiojo universiteto doktorantas Vidas Dusevičius ir LNB Bibliotekininkystės skyriaus vyriausioji metodininkė dr. Daiva Janavičienė.

                     Donata Birželio 4 d. mokymams buvo parengtos 4 temos. Donata Grakauskaitė – Šličienė praktiniame užsiėmime „Lietuvių tautosaka biblioterapijoje. Kontakto užmezgimas: darbui su specialiųjų poreikių turinčiais asmenimis“ ne tik pristatė teorinę informaciją apie individualios ir grupinės biblioterapijos taikymą, kiekvienos iš šių biblioterapijos rūšių privalumus ir trūkumus. Lektorės mokymuose atsispindėjo ir itin aktuali karantino potekstė – gyvenimo prasmės išgryninimas karantino metu, atsisveikinimas su neigiamais įpročiais. Analizuota socialinių ribų, jų svarbos darbe tema. Lektorė pristatė kūrybines užduotis mokymų dalyviams, paremtas literatūros kūriniais (S.Nėries, Maironio) ir tautosakos tekstais.

                      Dr. Jūratė Sučylaitė pristatė poezijos terapijos temą, palietė šios terapijos ištakas ir pateikė teorinį pagrindimą. Remdamasi M. Martinaičio, H. Nagio poezija, J. Sučylaitė pademonstravo, kad poezija – puiki priemonė stebėti aplinką ir fiksuoti žodines „nuotraukas“.  Savo paskaitoje lektorė taip pat kalbėjo apie pumpuro sprogimą kaip pokyčio simbolį, dalyvius įtraukė į D. Kajoko, E. Janušaičio poezijos refleksijas.

                      Vido Dusevičiaus praktinis užsiėmimas grąžino į biblioterapijos kaip priemonės prakalbinti specialiųjų poreikių turinčius žmones sritį. Lektoriaus kūrybinės užduotys, paremtos literatūros tekstais, buvo pateikiamos etapais, kai užduotis sekančiame etape naujai performuojama.

                      Bibliotekų specialistai itin domėjosi dr. Daivos Janavičienės praktiniu užsiėmimu „Skaitymo rekomendacijos ir skaitytojų klubai. Pasakų terapija“, konkrečiai susijusiu su bibliotekų paslaugomis ir biblioterapijos taikymu. Lektorė pateikė ir teorinės informacijos, remdamasi informacijos išteklių valdymo ir skaitytojų aptarnavimo teorijomis, pateikė rekomendacijų literatūros atrankai bibliotekose. Rekomenduojant literatūrą skaitytojui, svarbus jo asmeninis santykis su kūriniu, kūrinio įtaka asmenybei.

                    Daiva  Daiva Janavičienė su kolege Rasa Derenčiene jau ne pirmus metus LNB veda Skaitytojų klubą. Šiemet klubas įgijo unikalios patirties – veikė nuotoliniu būdu per facebook paskyrą. Tačiau visi klubo dalyviai nekantriai laukė karantino sušvelninimo, kad klubas galėtų įprastai rinktis ir susitikti gyvai. Rengdami biblioterapijos mokymus, lektoriai taip pat vieningai sutarė atidėti juos iki karantino švelninimo ir rengti juo ne nuotoliniu būdu, o gyvai. Gyvas kontaktas ir bendravimas biblioterapijos ir skaitymo klubų veiklos srityse visgi tiek specialistų, tiek dalyvių pasirenkamas kaip prioritetinis.

                      Mokymuose LNB Skaitymo klubo viena iš vadovių D. Janavičienė pasidalijo klubo įkūrimo ir jo veiklos organizavimo patirtimi, lektūros parinkimu, susirinkimų vedimu, biblioterapijos elementais klubo veikloje.

Praktiniame D. Janavičienės užsiėmime integruota ir pasakų terapijos taikymo metodika. Ši sąveikos biblioterapijos sritis gali būti tiek edukacinė priemonė vaikams, tiek kūrybiškumą ir savęs pažinimą skatinanti priemonė suaugusiesiems. Lektorė siūlė pasakų terapijos naudojimo būdus, kuriant bibliotekų paslaugas.

Dėkojame mokymų lektoriams, dalyviams ir partneriams. Tikimės, kad bibliotekų specialistai gautas žinias kūrybingai taikys savo darbe.

                      Projektą „Biblioterapijos taikymas bibliotekose“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto partneriai – Lietuvos biblioterapijos asociacija, Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija.

Projekto vadovė, LNB Bibliotekininkystės skyriaus vadovė

Dr. Rasa Januševičienė

Projekto rėmėjai

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: